İHRACATTA PAZAR VE ALICI BULMA

ÜRÜN İHRACATI REHBERİ 1 – PAZAR VE ALICI BULUN

ÜRÜN İHRACATI REHBERİ

Şirketiniz Avrupa Birliği dışına mal ihraç etmeyi mi planlıyor? Eğer cevabız evet ise; bu bölüm, şirketinizin ihracata hazır olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur ve ihracat sürecinin adımlarını inceler.

ÜRÜN İHRACATI’NA DOĞRU 5 ADIM

Ürününüzün ihracatına başlamadan önce takip etmeniz gereken 5 önemli adım mevcuttur. Bunlar:

 1. Pazar ve Alıcı Bulun.
 2. Avrupa Birliği’ndeki İhracat Koşullarını ve Hedef Pazarınızdaki İthalat Gerekliliklerini Kontrol Edin.
 3. Satışı Hazırlayın ve Nakliyeyi Organize Edin.
 4. Avrupa Birliği’nde İhracat İzni İçin Belgeleri Hazırlayın.
 5. Varış Ülkesinde İthalat Gümrük İşlemleri İçin Belgeleri Hazırlayın.

 

Şirketiniz İhracat Yapmaya Hazır mı?

‘’Şirketiniz ihracat yapmaya hazır mı?’’  sorusunun cevabını öğrenmek için aşağıda bulunan soru listesini kontrol etmelisiniz.

Ürününüz iç pazarda ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde halihazırda başarılı mı?

 • Firmanız ürünü AB dışındaki dış pazarlarda satış yapma kapasitesine sahip mi?
 • Firmanız yeterli personele, zamana, mali ve yasal kaynaklara sahip mi?
 • Şirketinizin yönetimi, AB dışındaki ihracat pazarlarına açılmak konusunda kararlı mı?
 • Şirketinizin Avrupa Birliği dışındaki pazarlara ihracatı desteklemek için açıkça tanımlanmış hedefleri olan kapsamlı bir finansal/pazarlama/iş planı var mı?
 • Şirketinizin ürününüzü dış pazara nasıl ihraç edeceğine dair somut bir planı var mı? Örneğin; ürününüzü dış pazarınızdaki son kullanıcıya doğrudan ihraç edebilir veya dolaylı yoldan bir acente veya distribütör gibi üçüncü bir taraf kullanarak ihracat yapabilirsiniz. Hem doğrudan hem de dolaylı ihracat, e-ticaret platformları tarafından desteklenebilir.
 • Eğer varsa, ürününüzle ilgili fikri mülkiyet ihracat pazarınızda korunuyor mu?
 • Şirketiniz, ürününüzü Avrupa Birliği dışında bulunan ülkelerdeki kültürel tercihlere veya teknik standartlara uyarlama kapasitesine ve uzmanlığına sahip mi?

Devam etmeden önce yukarıdaki soruları dikkatlice düşünün ve AB üyesi olmayan ülkelerle ticaret yapmaya hazır olup olmadığınıza ve kendinizi buna hazırlamak için hangi adımları atmanız gerektiğine verin.

 1. PAZAR VE ALICI BULUN

Avrupa Birliği dışına ürün ihraç etmek için öncelikle bir pazar belirlemeli ve ürününüz için bir alıcı bulmalısınızTicaret Asistanım altında sunulan bilgiler, ürününüz için uygun pazarları belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, alıcınız için halletmeniz gereken belirli ürünlerle ilgili kayıt ve lisans işlemleri veya ekonominin belirli bir alanına katılma konularındaki gereksinimleri belirlemenize yardımcı olacaktır. Alıcınızın genellikle ithalatçı olacağı düşünüldüğünde, ürününüzün varış ülkesine ve pazarına sunulmasından sorumlu olacağından, bu rol için yeterliliği çok önemlidir.

Aşağıdaki kurum ve operatörler, ihracat pazarı fırsatlarının belirlenmesinde ve nitelikli alıcıların bulunmasında yardımcı olabilir.

 • Ticaret Odaları size farklı pazarlar ve iş ortakları hakkında bilgi verebilir ve sizi ilgili raporlara yönlendirebilir.
 • Ülkenizde veya seçtiğiniz ihracat pazarında bulunan, pazar analizlerini ve iş fırsatlarını kapsayan ticarete özel haber sağlayıcıları veya ticaret tanıtım ajansları size yardımcı olabilir. Bu kuruluşlardan kilit ihracat sektörleri hakkında yapılmış çalışmalar temin edilebilir.
 • İhracat danışmanlığı yapan firmalardan ve ilgili bankalardan da tavsiye alınabilir.

 

Hedef Pazarlarınızı Nasıl Seçersiniz?

Hedef pazarınızı seçmek için izlemeniz gereken bazı önemli adımlar vardır. Bunlar:

 • Ürününüze talep olup olmadığını değerlendirmek için potansiyel ihracat pazarlarını tarayın ve ürününüzün pazarda rekabet edebilme durumunu öğrenin.
 • Potansiyel hedef pazarınızın ticaret istatistiklerini kontrol edin.
 • İthalat istatistikleri, ürününüzün hedef ülkeniz tarafından halihazırda ithal edilip edilmediğini, ürünlerin hangi ülkeden ithal edildiğini ve piyasada yüksek arz olup olmadığını gösterebilir. Düşük rakamlar bir fırsatı işaret edebileceği gibi pazara erişim sırasında karşılaşılabilecek engelleri ve bariyerleri de ortaya çıkarabilir.  Bunları Ticaret Asistanım ile kontrol edebilirsiniz.

Potansiyel Alıcılar Nasıl Bulunur?

Bir veya daha fazla hedef pazar seçildikten sonra potansiyel ticaret ortakları ve iş bağlantıları belirlenmelidir. Bu ortaklara ve bağlantılara şu adreslerden ulaşabilirsiniz:

 • Alıcı ve satıcıların buluşması için özel olarak düzenlenen ticaret fuarları; Örneğin, Enterprise Europe NetworkAvrupa Üyesi olmayan ülkelerden şirketlerin katıldığı belirli sektörler için tanışma etkinliklerini periyodik olarak düzenlemektedir.
 • Potansiyel iş ortakları arasında temas kurmak için ticaret odaları tarafından sağlanan etkinlikler veya yardımlar.
Bu tür etkinlikler giderek daha fazla çevrimiçi olarak sunulmaktadır. Bu seçenekleri değerlendirmek avantajlı olabilir.  Yurtiçi işlemlerin aksine, alıcının ithalat işlemleri için yeterliliği ve ürününüzün varış ülkesinde fiili kullanımı veya pazarlanması dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.

Ayrıca, potansiyel ihracat pazarınızda devlete satış yapmanıza izin verilip verilmediğini de kontrol edebilirsiniz.

Önceki Yazı
İHRACATTA DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİLERİ NELERDİR?
Yazıyı görüntüle +
Sonraki Yazı
AVRUPA BİRLİĞİ’NDEKİ İHRACAT KOŞULLARI VE İTHALAT GEREKLİLİKLERİ
Yazıyı görüntüle +