fbpx

İhracat Danışmanı ve Sıkça Sorulan Sorular

Danışmanlık kültürü, tüm dünyada hak ettiği önemi son yıllarda tekrar görmeye başladı. Biz Business Mentor Dış Ticaret Danışmanlık olarak gördük ki, Türk üreticiler birçok sektörde ürün kalitesi açısından gerçekten başarılı işlere imza atmakta ancak dünyaya açılma konusunda çok yavaş ilerliyor. Bunun en büyük sebebi üreticilerimizin iş yükünün ve risklerinin çok fazla olması. Bizler bu yükü ihracat danışmanlığı sistemlerimiz ile üreticilerimizin omzundan alarak ürünlerini tüm dünyaya açık hale getiriyoruz. Üreticilerimiz sadece üretimle ilgilenecek. Bizler, onların yerine profesyonel bir ihracat danışmanı ile beraber tüm sorumluluğu ve riskleri üstleneceğiz.

Uygun İhracat Danışmanı Nasıl Seçiliyor?
Sizler için yaptığımız firma, ürün incelemesi ve kapsamlı pazar araştırması sonucunda belirlenen hedef ülkeleriniz göz önünde bulundurularak firmanıza hedef pazarınıza uygun dil yetkinliğine sahip bir ya da iki ihracat danışmanı ataması yapılmaktadır.
Peki Ekibimizde Her Dili Bilen ya da Her Sektörde Tecrübeli Danışman Var mı?
Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz: Aslında bu teknik olarak pek de mümkün değil. İş birliği yaptığımız firmalar; ürünleri için detay bilgiler vererek bizlere ürünleri öğrenmemiz için süre tanırlar. Bizler İhracat Danışmanlığı hizmetimizde, ürün kartları hazırlar, muadil olabilecek ürünlerin araştırmasını tamamlayıp rakiplerin analizlerini yaparız. Bir sonraki toplantımızda ise firmamıza, bunların sunumu gerçekleştirip üzerine istişare yaparak, çalışmalarımıza başlarız. Eş zamanlı olarak; rakip analizleri, sektör raporları, geçmiş zaman ithalat/ihracat verileri ve bizim çeşitli çalışmalarımız devam etmektedir. İhracat danışmanınız ve departmanınız olarak ihracat sürecinde eksiksiz bir hizmet ile daima bünyenizde var olacağız.
Aklınıza Takılan Bir Diğer Soru, “Ürünümüzü veya Sektörü Nasıl Bizim Kadar İyi Tanıyıp Satacaksınız?” Oluyor Değil mi?
Elbetteki çalışmayı seçtiğimiz birçok sektör, ekibimizde barındırdığımız personellerimizin yetkinlik alanları içerisinde bulunmaktadır. Fakat takdir edersiniz ki ülkemizde işleyen binlerce sektör ve bu sektörlerin kuruluşları mevcuttur. Sektörlerin hepsine hâkim olmak mümkün değilken, bizler tam da bu noktada sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Haftalık olarak gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızda, birkaç haftayı ürün ve firma tanıtımları için ayırmayı tercih ediyoruz.
İş birliği yaptığımız firmalar; ürünleri için detay bilgiler vererek, bizlere ürünleri öğrenmemiz için süre tanırlar. Bizler İhracat Danışmanlığı hizmetimizde, ürün kartları hazırlar, muadil olabilecek ürünlerin araştırmasını tamamlayıp rakiplerin analizlerini yaparız. Bir sonraki toplantımızda ise firmamıza bunların sunumu gerçekleştirip üzerine istişare yaparak çalışmalarımıza başlarız. Eş zamanlı olarak rakip analizleri, sektör raporları, geçmiş zaman ithalat/ihracat verileri ve bizim çeşitli çalışmalarımız devam etmektedir.
Doğru Ve Kapsamlı Pazar Araştırması Nedir? Hedef Ülkeleri Nasıl Tespit Edebiliriz?
Pazar araştırması ihracata başlamanın temel yapı taşı olmasından mütevellit doğru ve kapsamlı yapılması gerekmektedir. Çünkü pazar araştırması bizi ürünlerimiz için doğru hedef pazarlara yönlendirmektedir. Doğru hedef pazara yönelmenin en önemli avantajlarından biri tüm dünyaya ürünlerimizi ihraç etmek için fazla zaman ve emek harcamaktansa kapsamlı pazar araştırması sonucunda belirlenen hedef pazarlara yönelerek doğru müşterilere ulaşmamızı, zamanımızı ve emeğimizi doğru pazarda kullanmamızı sağlamaktadır.
Business Mentor Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme olarak sizlere sunmuş olduğumuz 3 farklı ihracat danışmanlık paketi sunmaktayız ve tüm paketlerimiz kapsamlı pazar araştırması ile başlamaktadır.
Hedef Pazardaki Yurt Dışı Müşterilerini Nasıl Buluyoruz?
Ürününüz ve sektörünüz için yapılan detaylı pazar araştırması sonucunda çıkan hedef pazarlar doğrultusunda öncelikle online masa başı araştırması yapılıyor. Masa başı araştırmasından kastettiğimiz ise ihracat departmanınız olarak sizin ürününüz ve sektörünüz için uygun olan B2B sitelerinin tespit edilip kayıt işlemleri yapılıp müşteriler ile iletişime geçilmesidir. Bir yandan da bu müşterilerin güvenini kazanmak ve daha çok müşteriye ulaşmak adına fiili saha araştırması yapılıyor ve ziyaret gerçekleştiriliyor.
Bunlara ek olarak 33 farklı ülkede dirsek temasında bulunduğumuz bizler gibi çalışan ihracat danışmanlık şirketlerinden o ülkelerdeki müşteri listelerini tedarik etmekteyiz.
Bizim İçin Yapılan Çalışmaları Nasıl Takip Edeceğim?
İhracat Danışmanlığı hizmetimiz kapsamında sizin için yapılan çalışmaları, şirketinizin mail uzantısında bizim için oluşturulan mail adresinden atılan mailleri, haftalık olarak planlanan durum değerlendirme toplantıları ve size atanan danışmanların haftanın en az bir günü sizin ofisinizde çalışmasına müteakiben sürecin takibini kolaylaştırmak ve bu süreci birlikte yönetmek amaçlanmıştır. Ek olarak yapılan çalışmalarımızın tümü günlük olarak Drive’a yüklenmektedir.
Bizim İçin Haftanın Kaç Gününü ve Saatini Ayıracaksınız?
Sizin için hazırlamış olduğumuz günlük ve haftalık çalışmaları incelemek için haftada bir gün değerlendirme toplantıları yapılmaktadır. Değerlendirme toplantıları haricinde firmanıza atanan danışman sizlere günlük raporlar sunmaktadır. Ayrıca firmanıza ve ürünlerinize dair oryantasyon sürecimizde toplantılarımız haftada iki ya da üç kez olarak düzenlenebilmektedir. Bu toplantılarda ürünlerinizin ve firmanızın kurumsal kültürü danışman tarafından benimsenmekte ve Türkçe/İngilizce ürün sunumları ile ürünlerinizin tüm detayları incelenmektedir. İhracat danışmanlığı iş modelimizde her danışman bir firmaya baktığı için ve VIP hizmet sunmamızdan dolayı haftanın beş günü firmanız ile ilgilenmektedir. Arka planda tabii ki firmanız müşterileri ve ihracata hazırlık sürecinde yapılması gereken görevler ile haftanın yedi günü ilgilenilmektedir. Ayrıca danışmanınız ile 7/24 iletişim sağlayabilirsiniz.
Mailing Marketing Nedir?
İhracat danışmanlık iş modelimizde oluşturduğumuz detaylı potansiyel müşteri listesi üzerinden doğrudan pazarlama aracı olarak kullandığımız bir pazarlama sistemidir. Mailing marketing sisteminin firmanıza entegre edilmesi devamlı ve düzenli bir iş yönetimi sağlamaktadır.
Kurumsal Sosyal Medya Neden Önemlidir?
İhracat Danışmanlık Hizmetimizin başlaması ile danışan firmamızın yurt dışı pazarında pazarlama argümanlarından olan sosyal medya, katalog, web site ve çeviri eksiklikleri giderilir ve ihtiyaca uygun iyileştirmeler yapılır. Peki bu argümanlar ihracat için neden önemlidir? Yurt dışı pazarında firma ve ürünlerinizin tanınması için aktif kullanılan bir sosyal medyaya, çeviri alternatiflerinin olduğu bir web sitesine ve firmanızı kurumsal bir şekilde tanıtacak bir kataloğa ihtiyacı vardır. Tüm bu unsurlar ihracat süreçlerinde kullanılan argümanlardır.
B2B Siteleri Nelerdir?
B2B terimi İngilizce Business to Business kelimelerinin karşılığıdır. B2B ve e-ticaret, işletmeler arasında geleneksel yollarla gerçekleştirilen iş ilişkilerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Günümüzde adını sıkça duyduğumuz dijital pazarlamaya ayak uydurabilmek için B2B sitelerine yapılan üyelikler firmanızın uluslararası platformlarda tanınabilmesi ve öne çıkabilmesi için son derece önemli bir ihtiyaçtır.
Ürün ve sektör dinamiklerine göre gerekli B2B sitelerine üyelik işlemleri ihracat danışmanlığı hizmetimizde ihtiyaçlarınıza göre gerçekleştirilmektedir.
Yurtdışından Müşterilerimiz Bizi Ziyaret Etmek İstediklerinde Siz Yanımızda Olacak mısınız?
Sizler ile bire bir temas kurmak isteyen potansiyel müşterilerinizi havaalanından alıyor, gerek sizin fabrikanızda gerek bizim ofisimizde etkili bir sunum ile karşılıyoruz. Fabrika ve ürün tanıtımı kısmında da sizlere ihracat ve pazarlama stratejileri ile destek oluyoruz. Daha sonrasında da müşteri takibi ve analizi bizler tarafından sizlere raporlanıyor.
İlk İhracatımı Ne Zaman Yapacağım?
Firmanız ile çalışmaya başlamadan önce siz değerli iş ortaklarımız ile yaklaşık 3 hafta süren bir Firma Analiz Süreci geçiriyoruz. Bu süreç firma ve ürün analizi, ürün veya hizmetlerinizin bulunduğu sektörün analizi, ülke ve dünya çapındaki verilerin incelenip size raporlanmasını kapsıyor. Bu raporların bize sağlamış olduğu veriler sonucunda, İhracat Danışmanlık Hizmetimiz kapsamında firmalara 20. Günde de yapılabilir, 120. Günde de yapılabilir. Bu noktada en önemli unsur sabırdır.
İhracat Gerçekleştiğinde Lojistik ve Evrak İşlerini Siz mi Takip Ediyorsunuz?
Çalıştığımız belli başlı özel gümrük ve lojistik firmaları ile birebir temas halindeyiz. Sektörün verdiği engin tecrübe, bize bu noktada bir rehber oluyor. Dolayısıyla iş ortaklarımız ile beraber, ürünlerinizin teslimatına kadar tüm süreci yönetiyor ve gerekirse bizzat müdahalede bulunuyoruz. İhracat Danışmanlık iş modelimizde İhracat Departmanından farksız olarak tüm sürecin içinde yer almaktayız.
Fuarlara Bizimle Katılacak mısınız?
Sizler ile fuarlara katılmak dışında sizin için fuarları bulmak ve organizasyonu yürütmek için sizlerin yanında olacağız. İhracat danışmanlığı iş modelimizde tüm süreçlerde sizlerle birlikte hareket ediyor ve doğru şekilde gerçekleşmesi için yanınızda oluyoruz.
Sizlerle Her Zaman Böyle Hızlı İletişim Kurabilecek miyiz?
Business Mentor Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme ekibi ile 365 gün ihracat yönetimi ve 7/24 iletişim tüm danışanlarımıza sağladığımız bir ayrıcalıktır. Ek olarak danışan şirketlerimize atanan 2 danışman arkadaşımızın haftanın 1 günü sizin ofisinizde çalışması ve her hafta yapılan durum değerlendirme toplantıları ile bu sürecin yönetimi ve iletişimin daha da sağlamlaştırılması amaçlanmıştır. Tüm bunlara ilaveten İhracat Danışmanlığı Hizmetimiz boyunca sizlerle ekip arkadaşı olarak bir bütün olmak bizim en temel prensiplerimizdendir.
Bizlerin Ankara’da Olmaması Bu Süreçte Sorun Yaratır mı?
Sizin şehir dışında olmanız İhracat Danışmanlığı Hizmetimizi uygulanması açısından hiçbir sorun teşkil etmemekte. Haftada bir gün yapacağımız değerlendirme toplantıları ve size atanmış olan danışmanın 7/24 ulaşılabilir oluşu hiçbir iletişim aksaklığı yaşatmamakta ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.
Tüm Firmalara Aynı Kalitede mi Hizmet Veriyorsunuz?
Çalıştığımız firmaların hepsi bizim için çok değerli. Bu nedenle VIP bir hizmetle, sınırlı müşteri sayısıyla firmanıza özel bir hizmet veriyoruz. Bir ihracat danışmanı olarak dış pazara açılmak ve ihracatınızı gerçekleştirmek için gereken tüm eksiklikleri tespit edip sizinle yapacağımız ortak çalışmalar doğrultusunda gideriyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde verdiğimiz hizmetin kalitesinden şüphe etmeyeceğinizi taahhüt ediyoruz. İhtiyacınız olduğu her an Business Mentor Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme olarak yanınızdayız.
Bizim Sektörümüzde Çalıştığınız Başka Bir Firma Var mı?
Çalışma etiğimize ters düşmemesi için her sektörden sadece bir firmayla çalışmaktayız. Aynı sektörden gelen talep için hangi firmayla çalışılacağı konusunda ikilemde kalınmaması ve doğru bir sistemle ilerlemek için iş planımızı bu şekilde ilerletiyoruz çünkü biz size özel bir ihracat departmanı ve danışmanlığı hizmeti sunuyoruz. Sizin bünyenizde olan bir ihracat departmanının aynı sektörden başka bir firmayla çalışması söz konusu olamaz.
Bizim için Yapılan Yurtdışı Seyahatlerini Biz mi Ödüyoruz?
İhracat Danışmanlığı Hizmet içeriğimizde bulunan yılda iki kez yurt dışı ziyaretlerinin düzenlenmesi sözümüz üzerine yurt dışı ziyaretleri tarafımızca karşılanmaktadır. Sizin yetkilendirmiş olduğunuz firma yetkilisi ve bizim tarafımızdan yetkili danışman ile seyahatler düzenlenmekte ve ödemiş olduğunuz aylık paketin içerisine dahil olmaktadır.
Yurt Dışında Bayilik Açma İsteğimi de Devlet Destekliyor mu?
Ticaret Bakanlığında bulunan yurt dışı birim, marka ve tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi Genelgesi kapsamında 6 (altı) ay ve daha fazla dönemi kapsayan kira ödemelerinin tek seferde yapılması halinde destek ödemesi bulunmaktadır. Sizlere sunmuş olduğumuz İhracat Danışmanlığı Hizmetinde bayi ve şube oluşturma, ofis-showroom kiralama mentorluk hizmetlerinde, hangi bölgede olması gerektiği ya da hangi desteklerden yararlanılabileceği gibi sorularınızda yol göstermek için bu süreci de sizlerle birlikte yönetmekteyiz.
Sunmuş Olduğunuz Proje Danışmanlık Hizmeti Neleri Kapsamaktadır?
İhracat Danışmanlığı Hizmet içeriğimizde bulunan yılda iki defa proje yazma hizmetimizde uygun proje belirlenmesi, proje yazımı, proje başvurusu, başvuru sonrası sürecin takibi, gerekli durumlarda revize edilmesi, onaylanan projenin yönetimi ve tamamlanan projenin raporunun hazırlanması sürecine kadar tüm süreç bizler tarafından yönetilmektedir. Düzenli olarak devlet desteklerinin takibi ve danışanlarımızı teşvik konusunda bilgilendirmemiz ile İhracat Danışmanlığı Hizmet içeriğimizin her sürecinde sizlerle olduğumuz gibi proje konusunda da sizleri yönlendiriyor ve firmanıza uygun olacak şekilde proje hizmetimizi sunuyoruz.
İthalat Danışmanlığı Nedir?
İhracat Danışmanlık Hizmetimizde sizlerin tüm ihracat sürecini yönettiğimiz gibi ithalat desteği ihtiyacınız durumunda da sizleri yalnız bırakmıyor ve ithalat süreçlerinde de yanınızda olup tüm operasyonel süreçte sizlere destek oluyoruz. İthal edilmesi gereken ürün bazlı, hangi ülkeden, firmadan ve hangi lojistik ağı ile satın alınabileceği konusunda sizi bilgilendiriyor ve süreci sizlerle birlikte yönetiyoruz.
Sizle Çalıştığımız 12 Ayda Ne Kadar İhracat Yapacağım?
Business Mentor Dış Ticaret Danışmanlık ve Proje Geliştirme olarak danışan firmalarımıza sağladığımız en temel hizmetimiz var olan ihracatlarını artırmak ve hiç ihracata başlamamış olan firmalarımız için pazar araştırması ile belirlenen 6 ülke pazarından pay almalarını sağlamaktır. Ek olarak bizimle çalıştığınız 12 aylık süreç içinde bize ödemiş olduğunuz İhracat Danışmanlık bedelinin yaklaşık olarak 2 katını sizlere kâr ettirmek bizim en nihai amaçlarımızdandır.
12. Ayın Sonunda Ne Olacak? Kendim İhracat Yapabilecek miyim?
Talebiniz doğrultusunda 12 ayın sonunda beraber çalışmaya devam edebiliriz fakat bizim nihai amacımız sizin bünyenizde bir ihracat departmanı oluşturup sizlere sürdürülebilir ihracat yaptırmak ve sistemimizi sizin firmanızın kendi pazarlama altyapısına entegre etmektir. Bunun için gereken personel istihdamı, personelin eğitim süreci tarafımızdan gerçekleştirilir ve 12 ayın sonunda zaten izlediğimiz yolu detaylı bir şekilde öğrenmiş ve uygulamaya geçirebilecek yeterlilikte olacaksınız. Bunun yanı sıra; sektörünüz ve ürününüz için edindiğimiz size yol gösterecek nitelikte olan tüm know-how’ı sizlerle paylaşacağız. Bu süreçte de ihracat danışmanınıza ihtiyacınız olduğu her an ‘Business Mentor Dış Ticaret ve Proje Geliştirme’ olarak yanınızda olacağımızdan şüpheniz olmasın.
Sizden Danışmanlık Almasam da İhracat Yapabilir miyim?
Bizden ya da başka bir firmadan İhracat Danışmanlık Hizmeti almadan da tabi ki ihracat yapabilirsiniz. Ancak bizlerin size sunmuş olduğu İhracat Danışmanlık Hizmetinin asıl amacı sade ve yalın ihracat değildir. Eğer sınırların olmadığı bir ticaret modelinde sizler de yerinizi almak istiyorsanız odaklanmanız gereken yalın ihracat modeli değil, sürdürülebilir ve nitelikli ihracat modeli olmalıdır. Tüm hazırlık süreçlerini detaylandırdıktan sonra yapmanız gereken harekete geçmek olacaktır. Harekete geçmeden önce bir uzmana danışarak ihracatı kendiniz de yapabilirsiniz. Bir ihracat danışmanlığı almadan da temel olarak ihracat yapmanız mümkün.